LEMobus w drodze

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu od czerwca do września 2021 r. po raz kolejny z sukcesem przeprowadziła zajęcia projektowe, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Aby popularyzować czytelnictwo i aktywizować społeczność wiejską podjęte zostały liczne działania związane z literaturą.

Wykorzystując rok Stanisława Lema i motyw futurologiczny Biblioteka Mobilna jeżdżąca w Gminie Gostyń została przekształcona w LEMobus. Bibliobus został wprowadzony do stałej oferty BPMiG w Gostyniu w lipcu 2020 r., niestety okres pandemii nie pozwolił na wykorzystanie w pełni jego możliwości. Dzięki projektowi informacja o opcji korzystania z objazdowej biblioteki dotarła do jeszcze większej grupy odbiorców, a także została przypomniana tym, którzy od dawna nie wypożyczali zbiorów książnicy. Niewątpliwym sukcesem jest pozyskanie dużego grona nowych czytelników, którzy prawdopodobnie, gdyby nie Bibliobus nigdy nie zostaliby użytkownikami biblioteki. Mobilność, która pozwala na dotarcie do wszystkich 21 miejscowości Gminy Gostyń, a także dwóch osiedli miejskich, Domu Seniora oraz indywidualnych czytelników czy osób z niepełnosprawnościami jest atutem, który został wykorzystany również przy projekcie „LEMobus w drodze”. Działania animacyjne odbyły się w każdej wiosce, do której bibliobus dociera. W dwóch blokach przeprowadzono 46 zajęć dla wszystkich grup wiekowych i społecznych aktywizując mieszkańców i zapewniając wartościowe zajęcia w okresie letnim. Pierwszy objazd obejmował merytoryczne wprowadzenie do zajęć, omówienie twórczości oraz życiorysu Stanisława Lema, pokaz animacji na podstawie utworów pisarza, skorzystanie z gier kosmicznych na konsole X-box oraz zajęcia z robotyki polegające na tworzeniu robotów z modułów klockowych. Uczestnicy mogli się wykazać kreatywnością również podczas tworzenia plansz do teatru Kamishibai, opowiadających historię robota Stefana, który został wykonany przez bibliotekarzy jako wzór do zajęć. Spotkania projektowe oprócz walorów edukacyjnych pozwalały na zacieśnienie więzi zarówno rodzinnych podczas wspólnej zabawy, jak i społecznych czy międzypokoleniowych.
Kolejny objazd również składał się z podstawy literackiej, głośnego czytania, opowiadania o takich dziełach Stanisława Lema jak „Bajki Robotów”, „Opowieści o pilocie Pirxie” czy „Dzienniki Gwiazdowe”, co pobudzało wyobraźnię słuchaczy i zachęcało do skorzystania ze zbiorów bibliotecznych. Uczestnicy mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie stając się robotem. Każdy otrzymał naklejkę, która była odznaką świadczącą o przynależności do drużyny LEMobusa oraz zakładki z cytatami z utworów futurologa. W projekt zaangażowani zostali animatorzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą co było dodatkowym atutem i wartością. Druga część spotkania obejmowała zajęcia plastyczno-techniczne, podczas których uczestnicy wykonywali roboty z kartonów. Nie były to jednak zwykłe nudne pudełka. Stworzono bowiem barwne, ciekawe dzieła z ruchomymi elementami, świecącymi oczami i wieloma ozdobami.
Ostatnim elementem projektu były plenerowe pokazy filmowe. W czterech miejscowościach odbyły się seanse na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem dostępnego w LEMobusie sprzętu do wyświetlania filmów na dużym ekranie lub w tym wypadku nawet na budynkach świetlic wiejskich. Uczestnicy na wygodnych leżakach pod ciepłymi kocami mogli zgromadzić się i spędzić miły wieczór oglądając animację „Maszyna Trurla”, teatr Kamishibai – „Bajka o Stefanie – robocie z kartonów” oraz film „Pan Kleks w kosmosie”. Dodatkowy seans filmowy będący podsumowaniem działań projektowych odbył się w budynku biblioteki, a wyświetlony został film o wielu wartościach, o których powinniśmy zawsze przypominać, w tym edukacyjnych w dziedzinie ekologii i więzi międzyludzkich, o tytule „Wall-E”.
Jak każdego roku BPMiG w Gostyniu współorganizowała Festiwal Fantastyki GOSTKON. Tym razem łączyło się  to wydarzenie z projektem „LEMobus w drodze”. Podczas sierpniowego spotkania fanów fantastyki, zaproponowaliśmy takie atrakcje jak: czytelnia komiksów, panel lemologiczny, zajęcia z tworzenia kartonowych robotów oraz teatr Kamishibai.
Całość projektu objęła 48 wydarzeń, które zgromadziły prawie 400 osób.

Skip to content