Aktualności

Nowy rozkład jazdy Bibliobusu od 3 lutego 2025!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu z przyjemnością informuje o wprowadzeniu nowego harmonogramu jazdy Bibliobusu, który wejdzie w życie w poniedziałek, 3 lutego 2025 r. Rozkład został jest efektem konsultacji z mieszkańcami, sołtysami oraz przeprowadzonej ankiety.  Nowe godziny i przystanki zostały dopasowane do potrzeb lokalnych społeczności.

Najważniejsze zmiany w rozkładzie:

  • Poniedziałki: Bibliobus będzie odwiedzał dwa przystanki w miejscowości Bogusławki.
  • Wtorki: Zmieniono kolejność przystanków w Stężycy i Daleszynie.
  • Środy: Nowy przystanek w Ostrowie, a zamiast Szczodrochowa Bibliobus będzie dwa razy stawał w Kunowie. Przystanek w Szczodrochowie powróci w okresie wakacyjnym, gdy organizowane będą tam warsztaty bibliobusowe. Dla mieszkańców Szczodrochowa dostępna będzie usługa „Książki na Telefon”.
  • Czwartki: Zmodyfikowano kolejność przystanków w Kosowie, Stankowie, Siemowie oraz Czajkowie.
  • Piątki: Zmieniono lokalizację przystanku w Czachorowie, a także godziny w Ziółkowie i Krajewicach. Na Brzeziu Bibliobus zatrzyma się tylko raz, na osiedlu.

Przypominamy, że Bibliobus oferuje także usługę dostarczania książek dla osób starszych i z niepełnosprawnościami w ramach programu „Książki na Telefon”. Wystarczy zadzwonić pod numer 730 800 787.

Wierzymy, że wprowadzone zmiany pozwolą jeszcze lepiej spełniać oczekiwania naszych czytelników i ułatwią dostęp do książek oraz wydarzeń kulturalnych w gminie Gostyń. Zachęcamy do zapoznania się z nowym rozkładem i korzystania z oferty Bibliobusu!

Kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie bibliobusu dla Kijowa

W piątek 3 stycznia odbyła się konsultacje w formie videokonferencji między Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, a Biblioteką Publiczną im. Łesi Ukrainki w Kijowie. W spotkaniu brali również udział przedstawiciele środowisk wspierających kijowską bibliotekę z Londynu i Pragi.

Biblioteka w Kijowie dąży do wprowadzenia bibliobusu i od października 2024 r. korzysta z porad Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Tym razem omawiano typ pojazdu do wyboru, a także sposoby jego przerobienia na mobilną bibliotekę. Poruszono również kwestię ewentualnego dostarczenia samochodu z Londynu do Polski, a następnie na Ukrainę.  Z ramienia gostyńskiej książnicy rozmowę prowadzili Przemysław Pawlak (dyrektor) i Paulina Skrzypczak (kierownik działu projektów specjalnych), a stronę ukraińską reprezentowała Olga Iwanowna Romanyuk (dyrektor Biblioteki Publicznej im. Łesi Ukrainki w Kijowie).

Biblioteka Publiczna im. Łesi Ukrainki w Kijowie jest centralną biblioteką stolicy Ukrainy i centrum metodycznym metropolitalnej sieci bibliotek publicznych – daje to szanse na zupełnie nowe doświadczenia w zakresie mobilności bibliotek i współpracy międzynarodowej, szczególnie w kontekście planowanego w Gostyniu we wrzesień 2025 roku Międzynarodowego Kongresu Bibliotek Mobilnych.

Lekcja z Bibliobusem

W poniedziałek, 25 listopada, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji, dzięki wizycie Bibliobusu.

Mobilna Biblioteka zawitała do szkoły na godzinę lekcyjną klasy trzeciej. W trakcie spotkania uczniowie poznali historię bibliobusów na świecie i w Polsce.

Przedstawiono również, jak gostyński bibliobus działa na co dzień oraz jakie zasoby oferuje – od klasycznych książek po nowoczesne multimedia. Wizyta była inspirującym przykładem, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rozwój czytelnictwa.

Doradzali na Opolszczyźnie. Powstał nowy bibliobus

W Łubnianach koło Opola oddano do użytku nowy bibliobus. W uroczystości przekazania pojazdu wziął udział Przemysław Pawlak – dyrektor BPMiG w Gostyniu i zarazem prezes Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych. Gostyń jako prekursor zmian mobilnych w Polsce konsultował ten projekt.

W ceremonii przekazania pojazdu wzięli udział wójt Gminy Łubniany Paweł Wąsik, a także Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury w strukturze, którego jest biblioteka – Tomasz Siniew. Przy udziale bibliotekarzy, przedstawicieli mediów, radnych i biznesu zaprezentowano pojazd i jego możliwości. Bibliobus będzie obsługiwał mieszkańców gminy w miejscowościach położonych wzdłuż głównej trasy na Opole.

Wykorzystano pojazd oddany do dyspozycji przez miejscową firmę transportową, który pierwotnie służył jako mobilne biuro. Łubniański bibliobus będzie miał wydłużone – kilkugodzinne przystanki w każdej miejscowości, co upodabnia go do jeżdżącej filii. Wykorzystywane będzie również do prowadzenia działań animacyjnych w szkołach i przedszkolach.

Drezdeńska delegacja w BPMiG

We wtorek 22 października br., Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu odwiedziła delegacja z zaprzyjaźnionego Drezna. Goście ze stolicy Saksonii przybyli do naszego miasta w związku z uroczystościami upamiętniającymi ofiary egzekucji z 1939 r., a dodatkowo zechcieli zapoznać się z funkcjonowaniem gostyńskiej biblioteki.

Na czele delegacji stał dr David Klein, dyrektor Urzędu ds. Kultury i Ochrony Zabytków Miasta Drezna, odpowiedzialny także za drezdeńskie biblioteki. Niemieckim gościom zaprezentowano funkcjonowanie gostyńskiej książnicy, w tym mediateki i bibliobusu.

Następnie, przy kawie, omawiano ramową perspektywę przyszłorocznej współpracy, związaną z wymianą doświadczeń bibliotecznych, szczególnie w kontekście mobilności oraz filozofii biblioteki jako „trzeciego miejsca” (obok domu i pracy) do spędzania czasu.

Wizytę należy uznać za udaną i pełną nadziei na dalszą współpracę.

Biblioteka w Gostyniu doradza w sprawie bibliobusu dla Kijowa

W środę 9 października odbyła się konsultacje w formie videokonferencji między Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, a Biblioteką Publiczną im. Łesi Ukrainki w Kijowie.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony ukraińskiej, która chce wprowadzić bibliobus w stolicy swojego kraju i zainspirowała się gostyńskimi doświadczeniami. Z ramienia gostyńskiej książnicy rozmowę prowadzili Przemysław Pawlak (dyrektor) i Paulina Skrzypczak (kierownik działu projektów specjalnych), a na czele reprezentacji kijowskiej uczestniczyła Olga Iwanowna Romanyuk (dyrektor Biblioteki Publicznej im. Łesi Ukrainki w Kijowie).

Strona gostyńska zadeklarowała pomoc merytoryczną i organizacyjną, a także omówiła sprawy techniczne i szacunkowe koszty związane z bibliobusem dla Kijowa. Rozmowy będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.

Zainteresowanie ze strony ukraińskiej jest kolejnym dowodem na to, że Gostyń znajduje się w krajowej i europejskiej czołówce w zakresie mobilności bibliotek. Biblioteka Publiczna im. Łesi Ukrainki w Kijowie jest centralną biblioteką stolicy Ukrainy i centrum metodycznym metropolitalnej sieci bibliotek publicznych – daje to szanse na zupełnie nowe doświadczenia w zakresie mobilności bibliotek i współpracy międzynarodowej.

Bibliobus z pomocą humanitarną dla powodzian z Głuchołaz

Biblioteka w Gostyniu zorganizowała zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby dla powodzian z Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z konsekwencjami powodzi. Zebrano m.in. wodę, żywność, środki higieniczne, czystości, łopaty, śpiwory, kalosze i koce. 

Zbiórka rozpoczęła się 17 września, a już 19 września Bibliobus z Gostynia dostarczył dary do Głuchołaz w województwie opolskim. Pomoc dotarła bezpiecznie na miejsce.

Podsumowanie „Zagadkowego Bibliobusu”

To był zagadkowy sierpień! W drugim miesiącu wakacji nasza biblioteka mobilna zamieniła się w centrum zagadek.

Uczestnicy zajęć prowadzonych na wsiach z naszego rozkładu jazdy rozwiązywali rebusy, zagadki i quizy: o zwierzętach, przyrodzie, postaciach z filmów i bajek, a nawet o samym bibliobusie.

Odgadywali, jakie przedmioty znajdują się w ukrytych pudełkach, z zaciekawieniem słuchali ciekawostek na ich temat i dzielili się własnymi skojarzeniami. Chętni mogli też zagrać w rozmaite gry i układanki logiczne.

Hitem każdych zajęć była możliwość stworzenia przepięknych przypinek powiązanych z omawianym tematem. Wszystkim biorącym udział – dziękujemy i obiecujemy, że za rok zaskoczymy Was ponownie!

VI Ogólnopolskie Forum Bibliotek Mobilnych

28 czerwca 2024 r., w Gostyniu odbyła się VI Konferencja Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych. Uczestników powitał Wiceburmistrz Gostynia – Pan Grzegorz Skorupski oraz Prezes OFBM – Pan Przemysław Pawlak. W trakcie konferencji zaprezentowane zostały efekty ostatniego roku działań członków stowarzyszenia, w tym udział w Międzynarodowym Kongresie Bibliotek Mobilnych w Cuxhaven w Niemczech oraz postęp w pracach bibliotek w Gostyniu (Pani Paulina Skrzypczak), w Ustrzykach Dolnych (Pan Wojciech Domiszewski) oraz w Kobylnicy koło Słupska (Pani Renata Sztabnik). O rozwoju bibliobusów mówiła także Kierownik Biblioteki Mobilnej z Miejskiej Biblioteki w Pradze (Czechy) – Pani Vanda Fritschova. Konferencja była także okazją do odbycia Walnego Zebrania Sprawozdawczego stowarzyszenia Ogólnopolskie Forum Bibliotek Mobilnych i czasem na zaplanowanie działalności na najbliższy rok. Udział w konferencji zakończono spacerem po Gostyniu (z omówieniem ciekawostek i zabytków miasta) i odwiedzeniem gostyńskiej książnicy, co było także okazją do podzielania się swoimi spostrzeżeniami i szansą na krótką integrację.

Bibliobus na Festiwalu Lasu w Gołuchowie

Festiwal Lasu to plenerowa impreza organizowana przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu, edukacyjne atrakcje, warsztaty leśne, koncerty i spotkania na łonie natury to główne elementy wydarzenia. Nasza biblioteczna załoga również pojawiła się na Festiwalu Lasu – Bibliobusem.

Mobilna biblioteka na kółkach w niedzielę 23 czerwca odwiedziła teren imprezy i zaoferowała uczestnikom warsztaty malowania bawełnianych toreb oraz warsztaty tworzenia przypinek. Pojawiła się również gostyńska sówka Bibi! Mieszkańcy Gołuchowa zainteresowani byli również samym Bibliobusem.

Bibliobus na Pikniku pod Hutnikiem

Na uczestników osiedlowego Pikniku pod Hutnikiem w Gostyniu w piątek 21 czerwca czekały kreatywne i ciekawe atrakcje przygotowane przez nasz zespół!

Biblioteczna załoga pojawiła się Bibliobusem i zaoferowała mieszkańcom:

  • warsztaty tworzenia przypinek
  • konsolowe rozgrywki
  • bibliobusowe kolorowanki

Atrakcje przyciągnęły dzieci, jak i starszych uczestników imprezy. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Bibliobus na 5. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek

We wtorek 18 czerwca pojawiliśmy się Bibliobusem na 5. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Bo biblioteki potrzebują silnych liderów_ek”. Wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy stacjonarnie, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew (woj. wielkopolskie).

W ramach forum odbyło się spotkanie warsztatowe „Bibliobus – wielofunkcyjne i elastyczne narzędzie obsługi czytelników”. Spotkanie prowadziła Katarzyna Roszak z Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo. O historii gostyńskiej biblioteki mobilnej, funkcjonowaniu i możliwościach bibliobusu w Polsce i na świecie opowiadał prezes Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych i dyrektor BPMiG w Gostyniu – Przemysław Pawlak.

Biblioteka na kółkach wzbudziła duże zainteresowanie wśród przybyłych dyrektorów i dyrektorek.

5. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Bo biblioteki potrzebują silnych liderów_ek” jest organizowane przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY ze środków Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Bibliobus w Przedszkolu Niepublicznym Zielona Zatoka

W poniedziałek i wtorek, 3-4 czerwca, Przedszkole Niepubliczne Zielona Zatoka na Brzeziu i w Gostyniu odwiedził Bibliobus.

Dzieci miały okazję poznać ten niezwykły mobilny pojazd pełen, książek i komiksów. Podczas wizyty najmłodsi z wielkim zainteresowaniem zwiedzali wnętrze Bibliobusu, gdzie czekały na nich różnorodne książki dostosowane do ich wieku oraz interaktywne zabawy.

Spotkanie to miało na celu zachęcenie dzieci do czytania i rozwijania pasji do książek już od najmłodszych lat. Wizyta Bibliobusu w Zielonej Zatoce wzbudziła radość i entuzjazm wśród przedszkolaków, zostawiając miłe wspomnienia.

Bibliobus w Szkole Podstawowej w Goli

W środę, 5 czerwca, Szkołę Podstawową im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego w Goli odwiedził Bibliobus.

Kierowca Tomasz przybliżył uczniom przedszkola oraz klasy 4, 6 i 8 historię i działalność mobilnej biblioteki.

Podczas wizyty dzieci i młodzież miały okazję zwiedzić wnętrze Bibliobusu, gdzie czekały na nie różnorodne książki, komiksy oraz konsola do gier.

Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał pamiątkowy papierowy model Bibliobusu. Wizyta wzbudziła duże zainteresowanie i entuzjazm wśród uczniów, zachęcając ich do korzystania z biblioteki na kółkach. Dziękujemy za spotkanie!

Bibliobus w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu

 

Bibliobus zagościł w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu, wzbogacając poranne lekcje w poniedziałek 29 kwietnia. Podczas tej wyjątkowej wizyty, kierowca Tomasz opowiadał uczniom „piątki” o Bibliobusie: czym jest, skąd pochodzi, jaka jest historia mobilnych bibliotek oraz ich znaczenie.

Wnętrze mobilnej biblioteki odkryło przed uczniami niezwykły świat książek, a możliwość wypożyczenia książek, filmów czy komiksów sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Bibliobus w Ochronce

W ostatni poniedziałek września mieliśmy okazję odwiedzić Ochronkę Sióstr Służebniczek w Podrzeczu, by pokazać przedszkolakom naszą mobilną bibliotekę! Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały o możliwościach naszego bibliobusu i z zaciekawieniem oglądały książki, które im się spodobały, a w kolejnych dniach nawet po nie wracały już na planowych postojach!
Jak widać – to była bardzo owocna wizyta

Bibliobus na osiedlowym festynie!

W minioną sobotę odbył się festyn jednego z gostyńskich osiedli, które obsługuje nasz bibliobus i oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć!
Mobilna Biblioteka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, wypożyczyliśmy tego dnia nie jedną książkę, nasz XboX był niemalże oblegany przez młodzież, która w otoczeniu najróżniejszych okładek grała w swoje ulubione tytuły, a obok samochodu stał rower z japońskim teatrem Kamishibai, przy którym odczytywane był edukacyjne bajki, opowiadania i legendy.
Jak widać, nasz bibliobus jest ZAWSZE W DRODZE!
Do zobaczenia!
 

Bibliobusowa rodzina powiększyła się

Wczoraj przedstawiciele BPMiG w Gostyniu gościli na otwarciu Mobilnej Biblioteki w Kobylnicy koło Słupska. Bardzo nas cieszy fakt, że tras bibliobusowych na mapie Polski jest coraz więcej i jesteśmy przekonani, że również czytelnicy gminy Kobylnica będą zadowoleni z nowej mobilnej usługi ich książnicy.

Bibliobus w przedszkolu

W poniedziałek 12.12 w ramach zadań powiatowych pojechaliśmy naszym bibliobusem do Żychlewa w sąsiedniej gminie, aby 14 dzieciom z tamtejszego przedszkola opowiedzieć o tym, jak działają i jakie możliwości mają mobilne biblioteki.
Czas ten był bardzo mile spędzony i wszyscy słuchali pracowników naszej biblioteki z dużym zaciekawieniem, a także aktywnie włączali się w zajęcia i chętnie odpowiadali na pytania!

Publikacja!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu wydała publikację poświęconą biblioteką mobilnym. Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami: Biblioteki Mobilne w Polsce i Europie.

Świąteczny Bibliobus!

Promocja Biblioteki Mobilnej

7 czerwca 2021 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu gościła delegację z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie w celu obejrzenia Bibliobusu i zapoznania się z zasadami jego funkcjonowania.

Natomiast 17 czerwca 2021 r. Bibliobus został zaprezentowany w Ostrowie Wielkopolskim na spotkaniu dyrektorów bibliotek powiatowych.

Gmina Gostyń wyróżniona w konkursie "Innowacyjny Samorząd" 2021

Projekt pt. „Gostyński Bibliobus”, zgłoszony przez Gminę Gostyń na tegoroczną edycję konkursu „Innowacyjny Samorząd”, znalazł się w gronie wyróżnionych. Rozstrzygnięcie miało miejsce w czwartek 15 kwietnia 2021 roku. Z uwagi na pandemię, konkursowa gala odbyła się zdalnie.

Gostyński projekt został wykreowany i zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Wyróżnienie przyznane zostało za uruchomienie pierwszego w Polsce nowoczesnego bibliobusu.
Kapituła konkursowa złożona z ekspertów oceniła blisko 400 projektów przyznając łącznie 17 nagród i 48 wyróżnień w pięciu kategoriach. Do głównych kryteriów oceny należały: nowatorstwo w skali kraju oraz potencjał do zainspirowania innych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania podobnych kreatywnych działań. Zwycięzcami tegorocznej, drugiej edycji zostali: Powiat Przysuski (w kategorii powiaty), Bieliny (gminy wiejskie), Międzychód (gminy miejsko-wiejskie), Dąbrowa Górnicza (gminy miejskie) i Lublin (duże miasta).
Konkurs „Innowacyjny Samorząd” zorganizował Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, a współzawodnictwu patronowali: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, GovTech Polska w partnerstwie z PGNiG S.A.

Bibliobusowy piórnik

Szanowni Państwo!

Z radością informujemy, że w Bibliobusie czeka na czytelników niespodzianka. Dla każdego chętnego wypożyczającego mamy kartonowy Bibliobusik do składania, który pełni rolę stojaka na długopisy.

Zapraszamy!

Skip to content